Join our community of SUBSCRIBERS and be part of the conversation.
To subscribe, simply enter your email address on our website or click the subscribe button below. Don't worry, we respect your privacy and won't spam your inbox. Your information is safe with us.
Mirela Martinović iz Bijelog Polja jedina je žena u Sandžaku i Crnoj Gori koja se bavi kamenorezačkim zanatom. U radionici koja odiše porodičnom tradicijom i ljubavlju prema poslu, ona svakodnevno oblikuje hladne mermerne ploče u trajne uspomene. Ovaj posao, koji je nekada bio isključivo rezervisan za muškarce, Mirela je naslijedila od svog oca, a danas ga uspješno prenosi na sina Emira.
Mirela se prisjeća svog djetinjstva provedenog u radionici svog oca, gdje se rodila njena ljubav prema kamenorezačkom zanatu.
„Dok su se druga djeca igrala na ulici, ja sam vrijeme provodila u radionici, posmatrajući oca kako mjeri i oblikuje mermerne ploče. Taj svijet zvukova i alata bio je moj svijet, a ljubav prema ovom poslu rodila se još tada. Iako su postojale predrasude da ženskom djetetu nije mjesto u kamenorezačkoj radionici, moj otac me je uvijek podržavao. Bio je čovjek širokog duha, koji je poštovao sve moje želje, pa i odluku da ostanem uz njega i naučim ovaj zanat“, kazala je Mirela.
Foto Dan
Nakon očeve smrti, Mirela je preuzela radionicu i nastavila njegovu tradiciju. Danas je poznata kao uspješna poslovna žena, ali i jedina žena kamenorezac u Sandžaku i Crnoj Gori.
„Posao je evoluirao. Savremena oprema i kompjuterizacija olakšavaju rad, ali još uvijek postoje klijenti koji insistiraju na ručno izrađenim detaljima. U takvim situacijama, dlijeto i ruke postaju nezamjenjivi alati. Važno je uvijek ispoštovati želje klijenata“, istakla je Mirela.
U radionici sa njom radi nekoliko radnika, kao i njen sin Emir, koji je odlučio da nastavi porodičnu tradiciju. Emir dodaje i kreativnu notu poslu, izrađujući vaze, stolove i druge predmete od mermera.
„Odrastanje uz majku koja je u kamenorezačkom poslu pronašla i zanat i umjetnost, odredilo je moj životni put. Kao dječak, privukla me je radionica puna zvukova i alata. Igra je postala hobi, a hobi se pretvorio u poziv“, kazao je Emir.
Foto Dan
Izrada nadgrobnih spomenika nije samo fizički zahtjevan posao, već i emotivno izazovan.
„Ljudi dolaze sa tugom i očekivanjima. Pored profesionalizma, trudim se da pokažem i saosjećanje. Mnogi su postali moji prijatelji nakon završenog posla, jer ovaj posao nije samo izrada spomenika, već i podrška ljudima u teškim trenucima“, naglasila je Mirela.
Emir se slaže s majkom da ovaj posao zahtijeva preciznost, estetiku, ali i emocije.
„Izrada spomenika je kompleksan proces. Osim tehničkih vještina, važno je razumjeti klijente i njihove emocije. Majka mi je uzor u tome, jer je ona tvorac svega što vidite u radionici“, dodao je Emir.
Iako posao nosi izazove, Mirela kaže da ne bi mijenjala svoju profesiju.
„Ovo je moj život i moj amanet. Zvuk dlijeta i mašina je ono što me ispunjava. Kada radite s ljubavlju, sve prepreke postaju nevažne“, zaključila je Mirela Martinović.
Porodica Martinović danas stoji kao simbol snage, tradicije i inovacije u kamenorezačkom zanatu. Njihova priča pokazuje da ljubav prema poslu, kombinovana s predanošću, može da savlada i najteže izazove.