Članovi Predsjedništva Bošnjačkog instituta za nauku, kulturu i umjetnost, zajedno sa saradnicima Instituta, donijeli su odluku da preduzmu konkretne korake povodom ozbiljnih kršenja prava Bošnjaka u oblasti obrazovanja na Univerzitetu u Novom Pazaru. Ključne tačke koje su izazvale reakciju uključuju ukidanje Katedre za bosanski jezik, progon bošnjačkih intelektualaca te sistemsko zanemarivanje kulturnog i jezičkog identiteta Bošnjaka u ovoj obrazovnoj instituciji.
Institut je najavio da će uputiti dopis ministrima u Savjetu Evropske unije zaduženim za klaster 3 (konkurentnost i inkluzivni rast) i poglavlje 26 (obrazovanje i kultura), s ciljem skretanja pažnje na ovaj problem. U dopisu će biti istaknuto da ovakve prakse nisu u skladu s evropskim standardima i vrijednostima kojima teži Srbija u procesu evropskih integracija.
Predstavnici Instituta su naglasili da ukidanje Katedre za bosanski jezik predstavlja direktan udar na jezička prava Bošnjaka, koja su zaštićena međunarodnim konvencijama, dok progon bošnjačkih intelektualaca ukazuje na širu političku pozadinu diskriminacije.
Osim obraćanja evropskim institucijama, Bošnjački institut planira obavijestiti i Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, zahtijevajući hitnu reakciju i vraćanje prava Bošnjacima na Univerzitetu u Novom Pazaru.
U saopštenju za javnost, Institut je pozvao i druge bošnjačke institucije, kao i međunarodne organizacije, da se pridruže inicijativi za zaštitu prava Bošnjaka u oblasti obrazovanja.
“Borba za prava Bošnjaka nije samo pitanje lokalnog značaja, već i test za evropski put Srbije,” poručuju iz Instituta.
Ovaj korak Bošnjačkog instituta dolazi u trenutku kada se pitanja obrazovanja i zaštite manjinskih prava sve češće stavljaju u fokus kako domaće, tako i međunarodne javnosti. Institucije koje zastupaju Bošnjake očekuju podršku kako bi se spriječila dalja marginalizacija ove zajednice.